Itt vannak a számok: így működik a rezsicsökkentés

2024. december 13. 13:24

Bár a rendszert több kritika éri, a számok nem hazudnak,: az áram- és a gázrezsi egy friss felmérés szerint is Magyarországon a legalacsonyabb az Európai Unión belül.

2024. december 13. 13:24

Nyitókép illusztráció. Fotó: Charly TRIBALLEAU / AFP

Novemberben átlagosan 2 százalékkal drágult az áram az európai lakosság számára, a földgáz ára maradt csak nagyjából szinten. Magyarországon – pontosabban a finnországi VaasaETT által vizsgált Budapesten – azonban örülhetett a lakosság: 

az áram- és a gázrezsi is itt volt a legalacsonyabb az Európai Unión belül

– hangsúlyozta összeállításában a Világgazdaság.

A lap hozzátette, a villamos energia nagykereskedelmi árát novemberben az emelte, hogy hidegebbre fordult az idő, a megújuló energiaforrások kevesebbet termeltek, így szűkült a kínálat. Egyes atomerőműblokkok pedig álltak, vagy kevesebbet termeltek, és a geopolitikai feszültségek is hatottak. Ha a felsoroltak közül semmi nem alakul kedvezőbben, a lakosságnak további drágulásra kell felkészülnie – húzták alá.

Brutális áremelkedések

A vg.hu cikkéből az is kiderült, hogy Ljubljanában 21 százalékkal emelkedett a villamos energia bruttó végfelhasználói ára a háztartások számára éves összevetésben egyedül amiatt, hogy új, rugalmasan kalkulált rendszerhasználati díjat vezettek be. A legnagyobb mértékű egységár emelkedés (10 százalék) Stockholmban történt, a tarifán belüli magasabb energiadíj miatt. A svéd fővárost Nicosia követte (9 százalék, energiadíj és elosztási díj), a harmadik Madrid volt a sorban (7 százalék, energiadíj, elosztási díj és adó). Ezzel szemben Budapesten 9,31 eurócent kilowattóránként az ár: a hazai tarifa az uniósnak, illetve a teljes európainak a harmadát sem érte el!

Az összeállításban arra is kitértek, hogy a gáz európai ára is csak úgy maradt stabil novemberben, hogy az ellátást érintő bizonytalanságok miatt később már emelkedés várható a VaasaETT szerint. A kilowattóránként 2,56 eurócentes budapesti egységárnak az 1,73 eurócentes kijevi a kétharmadát, a 32,79 eurócentes stockholmi viszont a 13-szorosát tette ki. Megjegyezték, hogy utóbbit érdemes figyelmen kívül hagyni, mert Svédországban nem jellemző a lakossági gázhasználat. Viszont ahol van, ott fajlagosan nagyon drága. 

A felhasználók a kisebb változásokat sem érzékelik

A budapesti (magyarországi) lakossági áram- és gázár egy kormánydöntésnek köszönhetően nem mozdul el a rezsicsökkentés keretében mintegy 10 éve beállított, alacsony szintjéről. Apró, a felhasználók által nem érzékelt módosulásai azonban vannak. 

Az egyik az, hogy a nagysága euróra átszámolva mozog, ennek a nemzetközi összehasonlításokban van szerepe. A másik, hogy ide-oda tolódnak a tarifa belső arányai, de ezt a lakosság nem érzékelheti, hiszen 

a bruttó végfelhasználói ár nem változhat. 

A számlából azonban kitűnik, hogy a hazai tarifán belül európai összevetésben viszonylag magas a rendszerhasználati, és alacsony az energiadíj – sorolták.

Míg a harmadik tarifaelemtől, az energiaadótól sok éve megszabadult a magyar lakosság a rezsicsökkentések során, ezt a piaci szereplők fizetik. A rezsicsökkentés célja ugyanis az, hogy a lakosság (és a még egyetemes szolgáltatásra jogosult felhasználók) megfizethető áron jussanak áramhoz és gázhoz, továbbá ne legyenek kitéve a piaci ármozgások szélsőségeinek. 

Már rezsivédelmi alapra sincs szükség

A Világgazdaság emlékeztetett, hogy az energiaválság idején a kormány rezsivédelmi alapot is létrehozott, melyre jövőre már nem lesz szükség. A 2025-ös költségvetés a rezsivédelmi feladatokat három tárca között osztja el, tartalékok formájában. A legnagyobb – 800 milliárd forintos – ilyen célú kifizetés ez Energiaügyi Minisztériumnál (EM) jelenik meg a lakossági rezsivédelmi alapsoron. Ebből a forrásból mérsékelhető a világpiaci energiaár-emelkedés hatásainak mérséklése és a rezsicsökkentés eredményeinek megőrzése.

Míg a Pénzügyminisztérium a közintézmények rezsikiadásaira figyel, és rezsikompenzáció címen 253 229,9 millió forint felett rendelkezik. Az Építési és Közlekedési Minisztérium pedig a közlekedési rezsipénzt tartja kézben, mely egy 37 milliárd forintos tétel. Mindhárom tárca kerete egyedi kormánydöntéseken keresztül használható fel.

A rezsivédelem fő forrása ugyanakkor a társasági adó lesz. 

A megszűnő rezsivédelmi alapban a 2024-es költségvetésben még 483 milliárd forint szerepelt azzal, hogy az alap teljes idei kiadásait 1340,7 milliárd forintra tervezték a központi alrendszer mérlegében – ismertette a részleteket a lap.

Az összeállítás végén kiemelték, tény, hogy végső soron az adófizetők dobják össze a rezsicsökkentés árát közvetve. Megjegyezték, hogy „a megoldással nem kell egyetérteni, de a rendszer működik”. Mellette szól többek között, hogy a rászorulók egy része aligha tudná kigazdálkodni a piaci árat, még akkor sem, ha alacsonyabbak lennének az adók. Azonban az adóikon keresztül részben a saját rezsijükre tesznek félre, részben a náluk jobb helyzetben lévők befizetéseire támaszkodnak, amikor kifzetik az alacsony áram- és gázszámlát – írta a Világgazdaság.

***

Ezt is ajánljuk a témában

 

Ezt is ajánljuk a témában

 

 

Összesen 29 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
nesztekjobbrol
2024. december 13. 17:37
Az lenne a termeszetes, ha a berbol, nyugdijbol elo emberek ki tudnak fizetni a piaci arat a rezsiert Igy is ok fizetik, mert az allamnak nincs penze De a propagandaban jol fest, hogy Magyarorszagon a legolcsobb a rezsi. Ami persze nem igaz, csak nem kozvetlenul fizet a fogyaszto. Sajnos ilyen butasagok valasztasokat dontenek el, mert a szavazok butak mint a fold.
altercat1
2024. december 13. 16:21
Végbélszájú recskahuszár mellett röhögve húz el a sánta kutya. Két kattintás, és: Az РБК idézi a RIA Novosztyit 2022. február 01. Putyin arról beszélt, hogy a magyarországi gáz ára ötször alacsonyabb a piaci árnál Путин рассказал о цене на газ для Венгрии в пять раз ниже рыночной A két ország közös munkájának nevezte a 2036-ig tartó gázszállítási megállapodást, amelyeket Magyarország 2021-ben kötött a Gazprommal. Он назвал два договора о поставках газа до 2036 года, которые Венгрия заключила с «Газпромом» в 2021 году, результатом совместной работы стран. Szóval: 2036-ig tartó gázszállítási megállapodás! Ki nem szarja le, hogy máshol mennyi a gáz ára? Plusz a rezsitámogatással ma nálunk a legolcsóbb a háztartások számára. Ezek a szopósszájú deep state csicskák ezen rugóznak... Besza-behu...
recipdoki
2024. december 13. 15:14
B_kanya...csendesebben tessék ajvékolni kéremszépen vén nyugger takonynáci Az orosz gáz miatt bukhatott csaknem 564 milliárd forintot Magyarország. hogy az elmúlt két évben nem a tőzsdéről szerezték be a gázt. Az amerikai LNG menti meg a gázéhes Európát a földgáz és a cseppfolyósított földgáz globális árai 2024-ben várhatóan viszonylag alacsonyan alakultak "Orbán Paks2,ROSZATOM,a Gazprom piacinál 6x drágább orosz gázért-az olcsón urali és a drágább brent árkülönbség sok-sokmilliárdos profitjáért,amiből minden bizonnyal Orbán is részesül-úgy leszopta Putyint,hogy azóta is felcsapott farokkal jár".. Németország teljesen,az EU szinte teljesen (98%)ban lejött az orosz gázról. Miközben Orbanisztán egyre jobban fokozza az orosz gázbehozatalt,.. Az EU-ból egyedül Kirill szankciók alóli vétó megmentője- szájában Putler farkával- Orál Viktor finanszírozza Putler háborúját höhöö Szopósszájú B_kanya höhöö
recipdoki
2024. december 13. 15:04
Olyan gyengusz segghülye nyolc általános vezérürü orbánfelszopó B_kanya A rezsicsökkentés csak a lakosságra vonatkozik, a cégekre nem. Természetesen nincs olyan cég, amelyik a rá háruló megemelkedett költséget ne hárítaná át a végfelhasználóra. Aztán meg csodálkoznak, hogy mitől drágul ennyire a kenyér az állam a 27 % ÁFÁ-n,az infláción hatalmasat kaszál rajtunk .azok a prüsszeli szankciók 😉a nép többet fizet a pénztáraknál ,egyedül a maffiállam jár jól ,több adó ,ÁFA bevétel a 27% -helyett a büntető különadókkal 32 %.Eddig is a lakosságra terhelték, pl.növeli a hitel kamatokat, csökkenti a betéti kamatokat, növeli a hitel bírálati díjat, az automata használati díjat, hogy csak néhányat említsek.ezután is arra fogják. .az államnak nincs pénze ,pénze nekünk adófizetőknek ,ahogy nincs ingyen óvodai étkezés,nincs ingyentankönyv,nincs ingyen ,vissza nem térítendő hitel ,de nincs kedvezményes hitel sem CSOK-ra ,családi 7 személyes autókra stb..mindent mi adófizetők fizetünk
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!